1. Home
  2. SU YALITIM SİSTEMLERİ
  3. INTERSEAL PU Poliüretan Mastik Nedir? Nasıl Kullanılır?

INTERSEAL PU Poliüretan Mastik Nedir? Nasıl Kullanılır?

INTERSEAL PU

Nedir?

INTERSEAL PU, poliüretan esaslı, tek bileşenli mastiktir. Yapı elemanlarının her türlü statik ve dinamik genleşme derzlerinde kullanılan ideal bir üründür.

Kullanım alanları nelerdir?

INTERSEAL PU, iç ve dış mekanlarda, yatay ve düşey dilatasyon derzlerinde, çatı ve teras dilatasyonlarında, parapet köşe birleşimlerinde, prefabrik elemanların birleşim detayında, PVC, ahşap, metal, aliminyum ve plastik doğramaların derzlerinde sızdırmazlık mastiği olarak kullanılır.

Avantajları nelerdir?

INTERSEAL PU, kolay uygulanabilir ve yüzeyi düzeltilebilir, kalıcı elastikiyet ve yapışma gücüne sahiptir. Havanın nemi ile sertleşen INTERSEAL PU kuruduktan sonra su sızdırmaz ve üzeri boyanabilir. Yaşlanmaya ve UV ışınlarına karşı dayanıklıdır.

Teknik özellikleri nelerdir?

INTERSEAL PU, %900’e kadar esneyebilir ve betona yapışma mukavemeti 2N/mm²’dir.

Kullanım miktarı ne kadardır?

600cc=600 ml’lik tüpler için ölçüler;

  • Genişlik / Derinlik : (5mm / 5mm) = 24 mt.
  • Genişlik / Derinlik : (10mm / 5mm) = 12 mt.
  • Genişlik / Derinlik : (15mm / 10mm) = 4 mt.
  • Genişlik / Derinlik : (20mm / 10mm) = 3 mt.
  • Genişlik / Derinlik : (25mm / 10mm) = 2,4 mt.
  • Genişlik / Derinlik : (25mm / 15mm) = 1,6 mt.

Nasıl Kullanılır?

Derzler iyice temizlenir ve alt katmanı yağ, gres, yakıt, parafin ve silikon gibi atıklardan tamamen arındırılır. Genelde astar gerektirmez. Derz dolgu fitili derzin içine uygun ve itinalı bir şekilde yerleştirildikten sonra macun uygulama tabancasına yerleştirilir ve ambalajı uç noktadan kesilir. Malzeme derzin içine havanın geçmesine meydan vermeden uygulanır. Uygulamaya müteakip anında malzemenin düzlemesinin yapılması gerekir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlam olmayan alt katmanlara direk uygulanması önerilmez. Böyle bir durumda, yüzey, betonu güçlendiren aynı zamanda da mastik uygulaması için dayanıklı ve kalıcı bir alt katman oluşturan astar uygulanması gerekmektedir. Minimum 10 mm. derinlik içine uygulama yapılır ve genişliğin derinliğe oranı 2:1 olmalıdır.

İlgili Bilgiler: