1. Home
  2. GENEL BİLGİLER
  3. Zemin Sistemleri Neden ve Nerelerde Uygulanır?
  1. Home
  2. ZEMİN SİSTEMLERİ
  3. Zemin Sistemleri Neden ve Nerelerde Uygulanır?

Zemin Sistemleri Neden ve Nerelerde Uygulanır?

ZEMİN SİSTEMLERİ

Zemindeki bozuklukların çalışma düzenini aksatmaması,  tozumanın ürün ve çalışanları olumsuz etkilememesi, zeminde su emilimini sınırlandırarak zeminde hijyenin sağlanması veya zeminde canlı, parlak bir yüzey elde etmek gibi kozmetik amaçlarla zemin sistemi uygulamalarına ihtiyaç duyulur.

Mevcutta bir zemin olması ya da zeminin yeni dökülecek olması, veya zeminin kullanım amacına bağlı olarak ortaya çıkan beklentiler farklı zemin sistemlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Beton zeminin yeni döküleceği durumlarda kullanılabilen yüzey sertleştiriciler içerdikleri agregaların sertliğine göre sınıflandırılırken, zemin kaplamaları uygulama kalınlıklarına, servise alma sürelerine ve sertlik derecelerine göre sınıflandırılmaktadır.

Yüzey sertleştiriciler ve zemin kaplamalarının bir diğer alternatifi de sıvı yüzey sertleştiricilerdir. Sıvı yüzeysertleştiriciler kullanım kolaylıkları ve servise alma hızları ile öne çıkan, özellikle düzgün dökülmüş beton zeminlerde düz işçilikle kolayca uygulanabilecek yenilikçi bir zemin sistemi alternatifidir.

YÜZEY SERTLEŞTİRİCİLER

Özellikle endüstriyel zeminlerde, aşınma mukavemetini
arttırmak amacıyla kullanılan, özel granül dağılımında dolgu malzemeleri, kuvars, korund, renklendirici pigment ve kimyasal katkılar içeren, çimento esaslı yüzey sertleştirici malzemelerdir. Yüzeye serpilerek uygulanır ve yüksek aşınma dayanımı sayesinde orta ve ağır yüklere dayanıklı zeminler oluşturur.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

ÇİMENTO ESASLI ZEMİN KAPLAMALARI

Çimento esaslı, özel granül dağılımında dolgu ve katkı malzemeleri ile zenginleştirilmiş, polimer katkılı, tozuma yapmayan tüm yapılarda son kat kaplama olarak veya zemin tesviye şapı olarak kullanılan basınç ve aşınma mukavemetleri yüksek ürünlerdir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

EPOKSİ ESASLI KAPLAMALAR

Epoksi esaslı, yüzeye yapışma özelliği, aşınma, mekanik ve kimyasal direnci yüksek, hijyenik ortamlar için uygun, uygulama kalınlığına göre iki veya üç bileşenli olarak uygulanabilen zemin kaplama malzemesidir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

SIVI YÜZEY SERTLEŞTİRİCİLER

Özel katlılar içeren, tek bileşenli, şeffaf, sıvı yüzey sertleştirici malzemelerdir. Çimento bazlı mevcut zeminlerde tozumayan ve aşınma direnci yüksek, yüzeyler elde edilmesinde kullanılır.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

ENDÜSTRİYEL ZEMİN BOYALARI

Çimento esaslı zeminleri aşınma ve yıpratıcı dış etkenlerden korumak için uygulanan ürünlerdir. Üzerine koruyucu olarak şeffaf epoksi son kat (lacquer) sürülmesi tavsiye edilir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

İlgili Bilgiler: